Zabieg operacyjny
Informacje o przygotowaniu do zabiegu operacyjnego
Szanowni Pacjenci,
Poniższe informacje mają formę ogólnych informacji, w poszczególnych przypadkach przygotowanie do zabiegu operacyjnego, może różnić się od oisywanych poniżej procedur. W każdym przypadku prosimy stosować się do zaleceń personelu naszego Oddziału.
Dla własnego bezpieczeństwa prosimy o bezwzględne zastosowanie się do poniższych zaleceń:
- Ostatni posiłek można spożyć wieczorem dnia poprzedzającego operację (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
- Przyjmowanie płynów dozwolone jest do wieczora (23.00) dnia poprzedzającego operację (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
- W dniu w którym ma zostać przeprowadzone znieczulenie zabronione jest palenie tytoniu.
- Przed znieczuleniem należy zmyć makijaż, zmyć lakier do paznokci, biżuterię zdjąć i oddać do depozytu, lub zaufanym osobom.
- Na czas zabiegu oraz czynności związanych ze znieczuleniem, należy zdjąć szkła kontaktowe, posiadanie okularów jest dopuszczalne jedynie w przypadkach dużych wad wzroku.
- Należy zdjąć wszystkie protezy zębów, kończyn, jeżeli takie są, peruk i tym podobne.
- W przypadku gdy biorą Państwo regularnie leki, należy zasięgnąć rady anestezjologa co do możliwości ich czasowego odstawienia, lub modyfikacji dawek w dniu zabiegu.
Dzień przed zabiegiem
Najczęściej jeden dzień przed operacją odwiedzi Państwa lekarz anestezjolog. Jego zadanie polega na zakwalifikowaniu Państwa do znieczulenia, lub dyskwalifikacji w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia wystąpienia powikłań. Dla własnego bezpieczeństwa należy, rzetelnie i zgodnie z posiadaną wiedzą odpowiadać na jego pytania. Typowy formularz zamieszczono poniżej. Bardzo prosimy o jego dokładnie przeanalizowanie, a tym samym możliwie najlepsze przygotowanie się do rozmowy z anestezjologiem. Spotkanie to, jest wspaniałą okazją do zadawania pytań które Państwa nurtują i przedstawieniu swoich wątpliwości. Lekarz, może zalecić przyjmowanie określonych leków, jeszcze w dniu przed operacją, mogą to być na przykład leki uspokajające, przeciwbólowe, działające osłonowo na błonę śluzową żołądka, wydzielanie gruczołów i inne. Prosimy o uzgodnienie sposobu przyjmowania leków, które przyjmują Państwo ciągle.
Na noc poprzedzającą operację, przy szczególnych wskazaniach dostaną Państwo leki ułatwiające zasypianie. Proszę zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące czasu zaprzestania jedzenia i picia przed zabiegiem
W dniu zabiegu
Rano, przy braku konkretnych przeciwwskazań zostanie Państwu podany lek, mający na celu uspokojenie, a także ułatwienie przeprowadzenia znieczulenia. Następnie zostaną Państwo przewiezieni na blok operacyjny, część szpitala o specjalnym rygorze antyseptycznym, gdzie przy pomocy personelu, lub samodzielnie zostaną Państwo położeni na wózku operacyjnym, na którym zostaną Państwo do zakończenia operacji. Tak przygotowani zostaną Państwo przewiezieni na salę operacyjną, gdzie po założeniu elektrod EKG, pulsoksymetru (urządzenia określającego zawartość tlenu w krwii), dożylnej kaniuli (tzw. "wenflon”) oraz mankietu ciśnioniemierza, w zależności od zastosowanego znieczulenia, przeprowadzone zostaną odpowiednie procedury.
Anestezjolog będzie z Państwem podczas wybudzania po przeprowadzonym zabiegu. W przypadku gdy operacja była dość ciężka, może zadecydować o czasowym przeniesieniu na Oddział Intensywnej Terapii, w przeciwnym wypadku wracają Państwo bezpośrednio na nasz Oddział.