Kontakt

Dane kontaktowe

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary
Centrum Urazowe
Plac Medyków 1
41-200 Sosnowiec
32 368 21 41
mail: katedrachirurgii@sum.edu.pl

Badania endoskopowe

Informacje dla osób przygotowujących do badań endoskopowych

Przygotowanie do Panendoskopii (wziernikowanie górnego odcinka przewodu pokarmowego)

  • W dniu badania, aż do chwili jego wykonania  ZABRANIA się przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów. Pacjent ma być na czczo.
  • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego  przyjmowania leków (np.: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
  • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy pielęgniarkę naszej pracowni.
  • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. Acenokumarol, Sintrom, Ticlid lub Aspirynę, Acard, Acesan, Bestpiryn i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem; należy to jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na heparynę drobnocząsteczkową.
  • Prosimy o przyniesienie i okazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej. Pacjenci powinni dokładnie  znać nazwy i dawki na stałe przyjmowanych przez siebie leków.
  • W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy o uwzględnienie tego w swoich planach.
  • Osoby wymagające okularów do czytania proszę o zabranie ich ze sobą.
  • Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.

Z dokładnym opisem badania mogą się Państwo zapoznać w rozdziale Kompendium Chirurgii.


Przygotowanie do Kolonoskopii (wziernikowanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego)

  • Na 7 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np.: winogron, pomidorów, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
  • Na 2 dni (48 godzin) przed badaniem należy stosować dietę ubogoresztkową: zupy klarowne, bulion, ryż, makaron, gotowane mięso, przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje, kisiel, budyń, jajka na miękko. Osoby z zaparciami taką dietę powinny stosować już na 72 godziny przed badaniem.
  • Na 1 dzień (24 godziny) przed badaniem rano i do południa należy stosować dietę płynną: woda, bulion, przecedzone zupy i soki, herbata, niegazowane napoje orzeźwiające. NIE NALEŻY SPOŻYWAĆ: sałatek, warzyw, owoców, mięsa i ryb z sosami, kiełbasy, mleka, tłuszczów, kawy i gazowanych napojów.
  • Okołogodziny 15w dniu poprzedzającym badanie, zgodnie z instrukcją, należy przygotować 4 litry roztworu preparatu FORTRANS rozpuszczając w każdą z torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5-6 godzin. Można dla lepszego smaku użyć soku z cytryny lub malin. Roztwór należy pić lekko schłodzony. Od chwili wypicia preparatu FORTRANS nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej. Normalną reakcją organizmu powinny być obfite wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania. Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o dokładne zapoznanie się ulotką informacyjną preparatu.
  • W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków.
  • Do 6 godzin przed badaniem można pić tylko wodę, później zabronione jest przyjmowanie jakichkolwiek pokarmów i płynów.

Z dokładnym opisem badania mogą się Państwo zapoznać w rozdziale Kompendium Chirurgii.